Medium Aevum Hollolense ry

Kässäkerhot syksy 2025

Hollolan keskiaikatapahtuma järjestetään jälleen vuonna 2026 ja aloitamme tapahtumaan valmistautumisen myös seuran kässäkerhoissa. Tervetuloa mukaan toimintaan, nyt on loistava tilaisuus valmistaa keskiajan mukaisia vaatteita ja asusteita kesälle 2026!

Sunnuntaina 21.9. klo 11-15 pidetään syksyn 2025 ensimmäinen kässäkerho.

Kässäkerhoissa on tarkoituksena tavata kerran kuussa, ommella ja valmistaa keskiajan mukaisia vaatteita sekä asusteita yhdessä tietyn teeman mukaisesti. Kässäkerho on myös hyvä tilaisuus tutustua seuran muihin jäseniin ja kuulla harrastuksesta lisää.

Kässäkerhot järjestetään keskiaikaseuran toimistolla Hollolan Vanhan Kunnantuvan yläkerrassa (Rantatie 918, 16710 Hollola). Osallistuminen on ilmaista eikä ennakkoilmoittautumista tarvitse tehdä. Keskiaikaseura tarjoaa osallistujille kahvia ja teetä, muut eväät jokainen huolehtii itse.

Sinulla ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta keskiaikavaatteiden valmistamisesta tai valmista suunnitelmaa asukokonaisuudesta, riittää että tulet paikalle ja otat oman ompeluneulan (tai ompelukoneen) mukaasi. Ensimmäiselle kerralle on hyvä varata mukaan myös kolme metriä valkoista tai valkaisematonta, valmiiksi pestyä ja kutistettua pellavaa, jos haluat aloittaa alusmekon/-vaatteen valmistuksen. Kankaan kutistaminen onnistuu parhaiten, kun peset sen koneessa pesuohjeen mukaan.

Paikalle saa tulla ompelemaan muutakin kuin ennalta ilmoitetun teeman mukaisia vaatteita/asusteita, mutta apu ja opastus keskittyvät ennalta ilmoitettuun teemaan, jotta kaikille jää aikaa myös omalle ompelulle ja osaamme varata kirjallisuutta sekä kaavoja mukaan.
Voimme tarvittaessa tehdä yhdessä myös kangastilauksia seuraaville kerroille.

Tulethan paikalle vain terveenä!

Syksyn kässäkerhot:

  • 21.9. Alusmekot
  • 12.10. Sukat/hoset tai lapaset
  • 16.11. Essut ja keittiöliinat
  • 14.12. Nahkajuttuja

Kässäkerhot kevät 2025

Hyvää alkanutta vuotta 2025!

Hollolan keskiaikaseuran kässäkerhot jatkuvat tammikuussa, jolloin jatkamme päällysvaatteiden valmistusta. Kässäkerhoihin osallistuminen on ilmaista eikä ennakkoilmoittautumista tarvitse tehdä. Keskiaikaseura tarjoaa teetä ja kahvia, muut eväät jokainen huolehtii itse.

Kässäkerhot Hollolan vanhan kunnantuvan yläkerrassa (Rantatie 918, 16710 Hollola) sunnuntaisin klo 11-15:

  • 19.1. Päällysvaatteet III
  • 23.2. Huput, viitat
  • 23.3. Hunnut, päähineet
  • 27.4. Pussit, nyörit
  • 18.5. Keskeneräisiä valmiiksi

Tervetuloa mukaan!